piątek, 6 marca 2009

Neot Kedumim — the Biblical Landscape Reserve in Israel

To biblijny ogród w dolinie Szaron, który pokazuje zarówno rośliny biblijne jak i wiele elementów biblijnego świata. Znajduje się niedaleko od Tel Awiwu.


www.n-k.org.il/public/english/what/what.htm

Pojechaliśmy tam w ramach naszej drugiej wyprawy w teren. (O pierwszej nie warto wspominać, bo była to katastrofa. Grad i deszcz na przemian, zamiast miłej wycieczki dookoła Jerozolimy zziębliśmy i zmokliśmy i ogólnie byliśmy obrazem nieszczęść narodu wybranego. Za to dziś upał ponad 30 STOPNI!)
Trasa przygotowana jest w taki sposób ze jednocześnie poznajemy rośliny, smakujemy, dotykamy, wąchamy, czytamy teksty biblijne po hebrajsku i staramy się zrozumieć jak poznanie lub nie-poznanie ich wpływa na jakość przekładu, oraz poznajemy warunki życia w owych czasach. Wśród wielu atrakcji trzy główne:

1. Nauka kierowania mieszanym stadkiem owiec + kóz

Najpierw siedzieliśmy wśród stada i słuchaliśmy wykładu, potem próbowaliśmy sami się zająć stadem (tutaj Sue i nasz nauczyciel Bob). Ja też usiłowałam zająć sie stadkiem, ale nie zidentyfikowałam przewodnika stada - starego upartego kozła, więc kiepsko mi szło. Na końcu nasz Afrykańczyk Ishaku dał nam pokaz, jako doświadczony pasterz (nim przerzucił sie na teologię i hebrajski) Mimo, że zwierzyna wełnista nie do końca rozumiała jego afrykańskich pocmokiwań i kląskań, to i tak zaprezentował nam naoczne kazanie na temat tego tego, co to znaczy bycie dobrym pasterzem i co to znaczy laska twoja i kij twój mnie pocieszają/ utwierdzają (Ps 23).
2. Rośliny biblijne

HYZOP
Pokrop mnie hizopem, a będę oczyszczony;
Obmyj mnie, a ponad śnieg bielszy się stanę. (Ps 51, 9)

Wbrew potocznym opiniom hyzop nie jest żadnym silnym wybielaczem. Jest to roslina o aksamitnych liściach, którą zanurzano w krwi ofiarnej i uzywano jak kropidła. Kropiono lud na znak oczyszczenia. Tegoż hyzopu Izraelici w Egipcie użyli by naznaczać odrzwia, przed przejściem anioła śmierci.
Używa się go także w kuchni. Jest to roslina z rodziny miętowatych, smakiem nieco zblizona do oregano. Poniżej ucieranie hyzopu, oliwy i jeszcze jednego zielska, świeżo zerwanego, którego nazwy nie pamiętam. Powstaje z tego pyszna przyprawa, którą posypuje się namoczony w oliwie chleb - pita.


LILIA POLNA

A co do odzienia, czemu się troszczycie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną; nie pracują ani przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całej chwale swojej nie był tak przyodziany, jak jedna z nich. Mt 6, 28- 29


3. Prawdziwy skryba, czyli jak się tworzy zwoje do synagog, jak się robi atrament i czyta Torę. Ponizej fragment nagrania.


4 komentarze:

 1. Ooo :-) Biblijny ogród w dolinie Szaron! Coś dla mnie. Alinko, pięknie tam! A po czym niby się identyfikuje przewodnika stada? Może mi się przyda do innych stad :-)Trzymaj się ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oto odpowiedz mojego specjalisty Ishaku:Gdy jedzą, to ten który odepchnie wszystkie i sam je. Na polu patrzysz, za którym postępują owce. W mieszanym stadzie zwykle to kozioł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko ładnie, pięknie, ale i tak w końcu zagonią do garów. Mogłaś chociaż wykorzystać tą utartą w pocie czoła przyprawę?

  OdpowiedzUsuń
 4. W rzeczy samej. Nawet zabrałam ze sobą do domku!

  OdpowiedzUsuń