wtorek, 24 lutego 2009

Lekcje

Zaczął się normalny tryb studiów. Oto niektóre informacje z lekcji:

(Podłoga z koscioła w Madabie (Jordania), to mozaika przedstawiajaca plan Jerozolimy z czasów rzymskich. Według tego obrazka archeolodzy zaczęliu wykopaliska i znaleźli biegnącą przez środek miasta drogę z kolumnadą (mozna ją oglądać w Jerozolimie odkopaną) oraz, ze u wejścia do bramy Damasceńskiej (przy świątyni) była kolumna jednego z cezarów (nie pamiętam którego) jako Boga. To była owo biblijne zbeszczeszczenie świątyni i ochyda spustoszenia (jak opisuje przepowiednia Jezusa) NA PROSBĘ LEI I MOJEGO BRATA

Geografia historyczna Izraela: okazuje się, że roczna ilość opadów które spadają na Jerozolimę jest równa Londynowi. Tyle, że tutaj spada to wszystko wściekle w ciągu 5 tygodni z hakiem, a w Londynie siąpi drobniutko i marudnie przez cały Boży roczek. Właśnie doznaliśmy tutaj kilku dni wściekłych burz z piorunami, ulewami i gradobiciami, które trwały non-stop. Zrobiły nam się zaspy z gradu, i leżały te zaspy przez kilka godzin.
Jordan, który płynie dnem uskoku tektonicznego jest jednocześnie najgłębiej położoną rzeką na świecie – wpada do Morza Martwego. Symbolicznym jest to, ze Bóg nakazał swojemu Synowi chrzest – zanurzenie się w wodzie w najgłębszym na kuli ziemskiej punkcie na lądzie. To wyraz wzięcia na siebie głębi naszego upadku i pokorne uniżenie się Syna Człowieczego.

Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej. Filpian 2, 5-8

Rozmowy przy stole nad zupą z soczewicy, taką za jaką Ezaw sprzedał Jakubowi prawa (i błogosławieństwo dla) najstarszego – pierworództwo. Imię Izrael pochodzi od zdania ‘zmagałeś się z Bogiem i ludźmi i przetrwałeś’. Ale owo przetrwanie nie polega na fakcie, że Jakub zwyciężył Boga – jak sugerują nasze tłumaczenia. Jakub walczył z aniołem, gdy był przerażony, że Ezaw, którego kiedyś wcześniej oszwabił poprzez ową soczewicę i jeszcze inną paskudną sztuczką teraz go zabije. Więc uchwycił się ‘anioła’ – Boga wołając: nie puszczę Cię, jeśli mnie nie pobłogosławisz/obronisz/pomożesz itp. Jakub zmagał się z Bogiem, bo w końcu zrozumiał że jest słaby i bez Boga nie przetrwa. Konsekwencje swoich podstępów – postępków mogły go kosztować życie. Ta skrucha i potrzeba Boga zjednała mu błogosławieństwo i zmianę imienia. Niestety w obecnym czasie chyba Izrael nie zdaje sobie sprawy, że jego nazwa znaczy – ‘słaby, który walczy o pomoc Boga’. W każdym razie nie widać tego po niektórych jego posunięciach.

Przy okazji: egzamin na poziom Beth zdałam z wynikiem 96% (najlepszym w klasie!). I teraz oczywiście wszyscy powiedzą, że panikowałam, zamiast – o kochana, tyrałaś ciężko i nie tylko dogoniłaś, ale i przegoniłaś resztę. Należą mi się pochwały i lody za dobre wyniki :-)

8 komentarzy:

 1. O kochana! Tyrałaś ciężko i nie tylko dogoniłaś, ale i przegoniłaś resztę. Hm... TY KUJONIE...mówiąc krótko ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. krótko mówiąc, Ty się nabijasz z ciotki czy cóś?

  OdpowiedzUsuń
 3. JA?! Z mojej kochanej cioci?! No jak ciocia może tak myśleć?! :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakby co to ja z Alinka siedziałam w ławce, i to dlatego daleko nie zaszłam w świecie naukowym, bo musiała zostac zachowana równowaga w przyrodzie.
  I ja sie tez z kolezanki nie nabijam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluje z wynikami.
  Czy juz jadlas lody?

  A czy widzialas Madaba podloga?
  Zaluje ze kiedy bylam przy tym, nie rozumialam do konca dlatego to jest tak wazny.
  Jestem pewna ze ty bedziesz wiedziala...
  Lea

  OdpowiedzUsuń
 6. Chwalimy, chwalimy! Ale w sumie zawsze bylo jasne...

  A co to za obrazek w tym poscie? Moze jakis opis?

  OdpowiedzUsuń
 7. Podłoga z koscioła w Madabie (Jordania), to mozaika przedstawiajaca plan Jerozolimy z czasów rzymskich. Według tego obrazka archeolodzy zaczęliu wykopaliska i znaleźli biegnącą przez środek miasta drogę z kolumnadą (mozna ją oglądać w Jerozolimie odkopaną) oraz, ze u wejścia do bramy Damasceńskiej (przy świątyni) była kolumna jednego z cezarów (nie pamiętam którego) jako Boga. To była owo biblijne zbeszczeszczenie świątyni i ochyda spustoszenia (jak opisuje przepowiednia Jezusa)

  OdpowiedzUsuń